بابک بیاتبابک بيات از جمله نام آوران موسيقي معاصر ايران است ، که آثاري ماندني و جاويدان در ترانه و موسيقي فيلم خلق کرده است .بابک بيات در سال ۱۳۲۵ در تهران به دنيا آمد و در سن ۱۹ سالگي وارد اپراي تهران شد ودر آنجا زير نظر اساتيد مجرب و نام آشنا با موسيقي کلاسيک و موسيقي روز دنيا آشنا شد. او در حدود پنج سال با اپراي تهران همکاري کرد . پس از آن با "محمد اوشال" رهبر ارکستر جاز فولکلوريک دوستي عميقي پيدا کرد که اين دوستي باعث پيشرفت بيشتر بابک بيات در شناخت موسيقي شد .

از ديگر دوستان جدا نشدني بيات که تا پيش از انقلاب دوستي و همکاري بسياري با او داشت "ايرج جنتي عطايي" ، شاعر ، ترانه سرا و نمايشنامه نويس نامدار بود . شخصي که در اکثر ترانه هاي پيش از انقلاب بابک بيات با او همکاري کرد که حاصل اين همکاري ها خلق ترانه هاي جاودان و نام آشنا و تاثير گذار در ترانه نوين ايران چون : "خاکستري" ، "جنگل" ، "خاتون" ، "خورجين" ، "فرياد زير آب" ،" سايه" ، "بن بست" ، "سقف" ، "جوانه" ، "مولاي سبز پوش" ،"خونه" ، "علي کنکوري" ، "تپش" و چندين و چند ترانه ي ديگر شد.

بابک بيات در ساخت موسيقي فيلم نيز در پيش از انقلاب بسيار موفق بود . از جمله فيلم هايي که بيات برای آنها موسيقي ساخت مي توان به : "خورشيد در مرداب" ، "شب آفتابي" ،"برهنه تا ظهر با سرعت" ،"فرياد زير آب" ، "خاکستري " ، "بت شکن" و چندين فيلم ديگر اشاره کرد .
بابک بيات تنها با يک گروه هنري خاص در زمينه ي ترانه همکاري مي کرد و تن به همکاري با هر کسي رانمي داد. از جمله آوازخواناني که بابک بيات با آنها همکاري زيادي داشت مي توان به : "ابي" ، "داريوش" و "ستار" اشاره کرد .

بابک بيات بعد از انقلاب در ايران باقي ماند و از کشور خارج نشد و اين موضوع ضربه بزرگي بر پيکره ترانه نوين ايران بود چون در طول اين سالها جاي موسيقي او در ترانه درست ايران که در غربت ساخته مي شد خالي بوده است .

بابک بيات در سالهاي پس از انقلاب به کار ساخت موسيقي فيلم و ترانه با تمام محدوديتهايي که بود ادامه داد و چند آوازخوان جوان را به ترانه ي ايران معرفي کرد که قضاوت در مورد عملکرد اين آوازخوانان و بابک بيات در مورد ايشان را بر عهده ي مردم مي گذاريم .
بابک بيات پس از انقلاب بر روي فيلمهايي چون : "مرگ يزدگرد" ، "نقطه ضعف" ، "ريشه در خون" ، "شايد وقت ديگر" ، "مسافران" ، "عروس" ، "کشتي آنجليکا" ، "پرده آخر" ، "طلسم" ، "مرسدس " ، "جهان پهلوان تختي " و چندين فيلم ديگر موسيقي ساخت و براي تعدادي از اين فيلم جوايز بسياري را در جشنواره هاي داخل کسب کرد .

او همچنان با وجود مشکلات کاري فراوان در داخل کشور مشغول فعاليت است و تلاش بسياري در انجام کارهاي درست و با ارزش براي دنياي فيلم و ترانه مبذول مي دارد .
ابراهيم حامدي(ابي) در همان روزهاي آغازين کارش با بابک بيات آشنا شد و اين آشنايي اساس خلق آثاري ماندني وبسيار قوي در ترانه نوين ايران شد . "ابي" به گفته خودش از نظر کاري بسيار مديون بابک بيات مي باشد زيرا بابک بيات و ايرج جنتي عطايي از بانيان اصلي ايجاد يک کارنامه قوي کاري براي او بوده اند . ابي در تمام آلبومهاي پيش از انقلابش با بابک بيات همکاري داشت و نسبت به مدتي که با يکديگر همکاري داشتند کارهاي مشترک زيادي انجام دادند.

با آرزوي روزي که دوباره به هم پيوستن صداي "ابي" وموسيقي بابک بيات را در وطن عزيزمان ايران ببينيم و بار ديگر شاهد خلق ترانه هاي جاويدان ديگري در ترانه نوين ايران با همکاري بابک بيات باشيم.

با آرزوي سلامت و موفقيت روزازون براي اين هنرمند ارزشمند سرزمينمان ايران .

آهنگهايي که بابک بيات براي ابراهيم حامدي (ابي) ساخته به شرح زير است :

نام ترانه

از آلبوم
طپش
جدايي
سايه
خورجين
خاتون
سبد
مولاي سبز پوش
خاکستري
هم غصه
تو کي هستي

طپش
طپش
نازي ناز کن
شب زده
شب زده
شب زده( فيلم بت شکن )
شب زده
کوه يخ( فيلم خاکستري)
-----
پير


0 comments

Post a Comment