فرید زولاندفريد زلاند آهنگساز نامدار افغان که بر گردن ترانه نوين ايران حق بسياري دارد .
او در ۹ مرداد ۱۳۳۴ در کابل افغانستان به دنيا آمد. او در اوايل جواني در سال ۱۳۴۸ با بورسيه ي تحصيلي براي ادامه ي تحصيل وارد ايران شد . و در هنرستان عالي موسيقي مشغول به تحصيل گرديد . و در آن دوران در محضر اساتيد بزرگ موسيقي ، موسيقي را آموخت .
فريد زلاند در آستانه جواني با ترانه سراي نامدار اردلان سرفراز آشنا شد و اين آشنايي و رفاقت باعث شد که او بتواند استعداد خود را در آهنگسازي نشان دهد و بتواند کار رسمي و جدي خود را در آهنگسازي ترانه آغاز کند .

فريد زلاند از همان کارهاي آغازين نشان داد که حرفهاي زيادي براي گفتن دارد و با وسواس خاصي به کار پرداخت و توانست با وجود سن کم خود با اکثر آوازخوانان صاحب نام آن دوران همکاري داشته باشد و آثاري ماندگار براي آنان خلق کند .

از جمله آوازخواناني که او در آن دوران با آنها همکاري داشت و با تعدادي از آنان با گذشت سي سال هنوز همکاري دارد مي توان به "ابي" ، "داريوش" ، "ستار" ، " فرهاد " ، " گوگوش" ، "هايده " و غيره اشاره کرد . که اين همکاري در غربت با "ابي" و "داريوش" به صورت بسيار نزديک و زيادي ادامه داشت و دارد .

فريد زلاند يکي از ناجيان ترانه نوين ايران در غربت مي باشد زيرا در زمينه ترانه سرايي هنرمندان بيشتري داشتيم که از ايران خارج شدند و به کار درست ادامه دادند . ولي در زمينه موسيقي متأسفانه تعداد عزيزان آهنگساز بسيار کم بود و حجم زيادي از مسيوليت بر دوش فريد زلاند افتاد که او با استمرار و همکاري و تلاش زياد براي ساخت موسيقي هاي درست براي صداهاي مسيول در غربت توانست در زمينه موسيقي ترانه گامهاي بلندي بردارد و از خاموش شدن اين چراغ نيمه جان جلوگيري کند وآثار جاويدان بسياري براي چند آوازخوان اشاره شده خلق کند .

"ابي" بيشترين تعداد کار را در آهنگسازي ترانه هايش با فريد زلاند دارد يعني در حدود چهل ترانه که با آهنگسازي فريد زلاند به سمع مردم رسيده است .

ابراهيم حامدي(ابي) و فريد زلاند اين همکاري را از پيش از انقلاب آغاز کردند و در آن سالها نيز کارهاي مشترک بسيار زيبايي ارايه دادند ، ولي اين همکاري در غربت به اوج خود رسيد به صورتي که در اکثر آلبومهاي بعد از انقلاب " ابي" ، نام فريد زلاند را به عنوان آهنگساز مشاهده مي کنيم .

با آرزوي موفقيتهاي روزافزون و سلامتي براي اين عزيز افغاني که بسيار مسيولانه تر از بسياري از ايرانيان به ترانه نوين ايران مي نگرد و حق زيادي بر گردن آن دارد .

نام ترانه

از آلبوم

عسل
راز هميشگي شدن
برج
سفر
منو ببخش
دلتنگی
ستاره دنباله دار
روزگار
آرزو
رازقي
نون و پنير و سبزي
خانوم گل
گريز
همدم
دلبر
هزار و يک شب
غريبه
آبي
معلم بد
محتاج
چه بايد کرد
جواب
اتل متل
بنويس
اي يار بگو
خواب
شما
منزل به منزل
عطر تو
گريه نکن
مهموني
جستجو
مست چشات
خانه و خاطره
تو را نگاه مي کنم
بوسه بر ماه
من از تو ياد گرفتم


شب زده
شب زده
کوه يخ
کوه يخ
کوه يخ
----
ستاره دنباله دار
ستاره دنباله دار
ستاره دنباله دار
ستاره دنباله دار
ستاره دنباله دار
خليج
خليج
خليج
خليج
خليج
غريبه
غريبه
معلم بد
معلم بد
معلم بد
معلم بد
اتل متل
اتل متل
اتل متل
اتل متل
اتل متل
اتل متل
عطر تو
عطر تو
عطر تو
عطر تو
عطر تو
عطر تو
طلوع کن
طلوع کن
طلوع کن


0 comments

Post a Comment