نخستين جشنواره موسيقی فضای باز «کورپارک کلاسيکس» (Kurpark Classix ) با سه کنسرت در روزهای ۱۵، ۱۶ و ۱۷ ژوئن در شهر آخن با موفقيت برگزار شد.

اين برنامه سه روزه که توسط ارکستر سمفونيک شهر آخن و با حمايت تئاتر شهر آخن و شهرداری اين شهر در محوطه پارک کناری کازينوی معروف آخن (کورپارک) برگزار گرديد؛ عليرغم هوای بارانی، در مجموع حدود ۴۵۰۰ تماشاگر را به ديدن اين کنسرت ها کشاند. کريستين موراد، ۳۸ ساله مدير تهيه اين کنسرت ها بود.

«ابی» خواننده مشهور موسيقی پاپ کشورمان در شب دوم اين جشنواره کنسرت کاملا جديدی را با گروه خود و به همراه نوازندگان ارکستر سمفونيک شهر آخن اجرا کرد که مورد استقبال گرم هموطنان و شهروندان آخن قرار گرفت.

شب نخست اين جشنواره به کنسرت کلاسيک و اپرا اختصاص يافت در اين شب که با نام «شبی در اپرا» برگزار گرديد «مارکوس ار. بوش» ارکستر سمفونی را رهبری می کرد و در آن چند خواننده سوليست به همراه گروه کر آثاری از بتهوون، موتزارت و واگنر را اجرا کردند. اين شب با ۱۸۵۷ تماشاگر پرطرفدارترين شب اين جشنواره بود.

شب دوم با نام «هزار و يک شب»، به موسيقی شرقی اختصاص داشت. در اين شب که «يورگن ليندن»، شهردار سوسيال دمکرات آخن نيز در آن شرکت داشت؛ ابتدا ارکستر سمفونيک آخن به رهبری «دانيل ياکوبی»، سمفونی «شهرزاد» اثر «ريميسکی کورساکوف» را اجرا کرد و پس از استراحت، خواننده محبوب کشورمان، «ابی» به روی صحنه رفت. اجرای «ابی» از آن رو نادر بود که وی به همراه گروه خود ترانه های زيبايی را با ارکستر سمفونيک آخن تنظيم کرده بود و اين موضوع کنجکاوی بسياری از هموطنان و طرفداران او را برانگيخته بود.

ابی
ابی به همراه ويلونيست گروهش، تاکاشی برنهوفت که در ارکستر سمفونيک ها نيز ويلن
می نوازد. عکس از روزنامه «آخنر ناخريشتن» شهر آخن

پيش از کنسرت بسياری از شرکت کنندگان مطلع نبودند که برنامه «ابی» با همراهی ارکستر سمفونيک آخن خواهد بود اما در شب برنامه، هنگامی که تمامی اعضای ارکستر سمفونيک ماندند تا «ابی» بر روی صحنه ظاهر شود؛ همه مطمئن شدند که اين بار شب متفاوتی را با «ابی» خواهند گذراند.

۱۵۶۰ نفر در اين شب شاهد هنرنمايی «ابی» بودند. «ابی» اکثر ترانه های خود را با ارکستر سمفونيک و برخی از آن ها را نيز فقط با گروه خود اجرا کرد. اين ترانه ها از قديمی ترين تا جديدترين آلبوم های وی گلچين شده بودند.

يکی از عجيب ترين و ديدنی ترين اجراها، اجرای ترانه شاد و ريتميک «سبد سبد» با ارکستر بزرگ سمفونيک بود. برخی از ترانه های «ابی» کاملا با ارکستر بزرگ سمفونيک چفت شده بودند و همخوانی داشتند؛ ترانه هايی چون «شب زده»، «من اگه خدا بودم»، «کی اشکاتو پاک می کنه» و «ستاره های سربی» از آن جمله بودند.

طرفداران «ابی» تمام مدت برنامه، حتی در لحظات پايانی آن که باران شديدی می باريد؛ پای صحنه او را در اجرای ترانه ها همراهی می کردند و «ابی» نيز گاهی آن ها را در اجرا سهيم می کرد.

اين کنسرت از راديو WDR استان، مستقيم پخش و از تلويزيون همين شبکه نيز فيلمبرداری شد.

روزنامه های پرتيراژ آخن نيز پس از برنامه «ابی»، از اين هنرمند ۵۸ ساله ايرانی تمجيد کرده و از «گرمای حضور او بر صحنه» نوشتند.

آخرين روز اين جشنواره يکشنبه صبح، در يک روز آفتابی برگزار گرديد. در اين برنامه که برای کودکان ترتيب داده شده بود داستان "Naftule und der König" با موسيقی ارکستر سمفونيک و کلارينت هلموت آيزل - مهمان برنامه - اجرا شد؛ و در آن نزديک به ۱۲۰۰ نفر شرکت داشتند.

«گرالد موراد»، ترتيب دهنده برنامه در گفتگويی با روزنامه های آخن اين نخستين تجربه «کورپارک کلاسيکس» را بسيار مثبت ارزيابی کرد و اعلام نمود که در سال های آتی نيز اين برنامه که از زمره کنسرت های تابستانی محسوب می شود ادامه خواهد يافت.

به تصاويری از کنسرت ابی همراه با ارکستر سمفونيک آخن توجه کنيد:


0 comments

Post a Comment